ردکردن این

دکوراسیون داخلی چوبی

فهرست مطالب

چوب همواره یکی از محبوب ترین مواد و متریال در دکوراسیون داخلی از گذشته تا الان بوده است. این محبوبیت با وجود تنوع موارد قابل استفاده در دکوراسیون داخلی هنوز وجود دارد و جایگاه ویژه خود را حفظ کرده است. با وجود محبوبیت چشم گیر دکوراسیون داخلی چوبی باز این سوال پیش میآید که استفاده از چوب در دکوراسیون داخلی چه تاثیری میتواند داشته باشد. چوب متریالی است که طیف گسترده ای از محصولات مختلف با آن ساخته میشود. از این محصولات میتوان به کفپوش ها، دیوار پوش ها، پنجره ها (پنجره upvc)، سرویس خواب، مبلمان، میز و صندلی، کابینت در آشپزخانه و یا روشویی ها، کمد های دیواری و مستقل، المان های پارتیشن بندی، اکسسوری و وسایل تزیینی و طیف گسترده ای از وسایل دیگر اشاره کرد.

این مزیت باعث شده تقریبا هیچ فضایی وجود نداشته باشد که در آن از محصولات چوبی استفاده نشده باشد. این حضور حتمی مطمئنا دارای تاثیرات مختلفی بر سطوح گوناگون زندگی افراد حاضر در فضا و دکوراسیون داخلی آن دارد.

مزایای دکوراسیون داخلی چوبی

در این مقاله قصد داریم به تاثیرات و مزایای چوب و محصولات چوبی در دکوراسیون داخلی بپردازیم. باما همراه باشید.

۱- تاثیر بر سلامتی و بهداشت

چوب به عنوان یک متریال گرم با تمام تجهیزات داخلی ساختمان میتواند به راحتی هم زیستی پیدا کند و شما به راحتی میتوانید در معماری داخلی از آن بهره ببرید؛ رنگ طبیعی چوب با اکثر رنگ ها و دکوراسیون ها ست میشود. علاوه بر این چوب میتواند بر میزان سلامتی و بهداشت خانه و افراد داخل خانه تاثیر گذار باشد.

تاثیر بر سلامتی و بهداشت

بر اساس تحقیقاتی که تحت عنوان طراحی بیوفیلیک که بر مبنای آب، نور، چوب و گیاهان در معماری صورت گرفته است نشان میدهد که خانه سالم مانند غذا و ورزش میتواند بر سلامتی انسان تاثیر بگذارد و از آنجایی که چوب عنصری است که مستقیما از طبیعت سبز گرفته شده است انرژی گرم طبیعت را به همراه دارد. چنانچه خانه ای بر اساس اداوت چوب ساخته و تزیین شده باشد میتواند احساس سلامتی و آرامش در طبیعت بودن را به ساکنین خود هدیه دهد. از این رو طراحان و معماران داخلی علاقمند هستند تا در دکوراسیون داخلی از متریال چوب به بهترین شکل ممکن استفاده کنند.

۲- عایق حرارتی بودن از دیگر مزایای دکوراسیون داخلی چوبی

علاوه بر عایق صوتی بودن، چوب ها دارای ویژگی عایق حرارتی بودن نیز هستند. به این ترتیب میتواند از انتقال گرما و سرما به سمت دیگر خود، تا حد قابل قبولی جلوگیری کنند.

این ویژگی با به کار گیری مواد دیگر به صورت ترکیبی با محصولات چوبی مانند عایق های زیر  و یا دیواره های چوبی، به خوبی تقویت شده است.

۳- مقاوم بودن در برابر حرارت

بعضی از مصالح ساختمانی مانند فولاد با اینکه غیر قابل احتراق هستند. اما در هنگام گرم شدن به سرعت گسترش پیدا کرده و باعث ضعیف شدن و سقوط سازه های ساختمانی میشوند.

مقاوم بودن در برابر حرارت

۴- صرفه جویی در مصرف انرژی

از آنجایی که مقاومت گرمایی چوب بیشتر است. خانه ساخته شده با چوب طبیعی نسبت به خانه ای با سازه فولادی، گرما و انرژی کمتری را هدر میدهد.

به عبارت دیگر با توجه به هدایت گرمایی پایین چوب، عایق کاری خانه با چوب، باعث بالارفتن عملکرد دیواره ها در کنترل انرژی در فصول مختلف میشود. به طوریکه در فصل سرما انرژی کمتری برای گرم کردن خانه نیاز است. علاوه بر این، دو برابر بودن ضریب حرارتی چوب نسبت به آلومنیوم؛ باعث شده تا گرمای بیشتری را قبل از بالا رفتن دمای خانه به خود جذب کند.

۵- تجدید پذیر بودن چوب

چوب یکی از متریال هایی است که تجدید پذیر است و طبیعت در حال تولید مجدد چوب میباشد. بنابراین از آنجایی که بشر به دنبال این است که از منابع محدود طبیعت کمتر استفاده کند.

۶- سازگار با محیط زیست از مزایای دکوراسیون داخلی چوبی است

وقتی درختان رشد میکنند، دی اکسید کربن را جذب میکنند. و از طریق فتوسنتز، کربن را در لایه های داخلی جذب کرده و سپس اکسیژن آزاد میکنند. تا مردم و حیوانات بتوانند هوای سالم را تنفس کنند. بنابراین هنگامی که به صورت پایدار درختان برداشته شده. و به محصولات چوبی تبدیل میشوند، در تمام طول عمر آن، کربن جذب شده در لایه های داخلی باقی میماند. به طوری که حدود ۵۰ درصد از وزن چوب خشک، کربن است.

۷- قابلیت شکل پذیری و پرداخت

علاوه بر ویژگی ها و خواصی که تا اینجا در خصوص چوب گفته شده یکی دیگر از موارد تاثیر چوب در قابلیت پردازش و رنگ پذیری چوب است.

۸- ایمن، محکم و بادوام بودن دکوراسیون داخلی چوبی

یکی از دلایلی که با وجود پیشرفت های بسیار در حوزه تولید متریال های نوین، همچنان از چوب سنتی به میزان زیادی در معماری و معماری داخلی استفاده میشود. وزن، دوام و ایمنی بالای آن است. ویژگی خمشی چوب باعث شده. که خانه های چوبی از انعطاف پذیری بهتری نسبت به خانه های آجری برخوردار باشند و با اندک جابجایی دچار شکست نشوند.

فهرست مطالب